ST. JAMES UNITED METHODIST CHURCH

 

1) MISSIONAL & INVITING MINISTRIES

 

Missions

2018-2019                     2019-2020                  2020-2021
Allie Plumb                  Frank Fisher             Tim Sergeant
 
Eric Everett, Chair
Janet Berry Aaron Sampson Chris Austin
Tommy Ellis Scott Heritage
Richard Allsbrook Lora Joyner
Growing in Grace: Tammy Stephenson, Susan Barrett
Operation Christmas Child: Rea Purvis
 
 

Higher Education/Campus Ministries

Sherri Lutz, Chair

Angie Edgerton           Elizabeth Westbrook    Phyllis House
Elaine Johnson           Brenda Woolard            Jennifer Dail
Tonya Lyons                Theresa Sprague          E.T. Tyson
 
 
Outreach/Hospitality
 
Elizabeth Tyson, Chair
Mug Ministry Emily Blankenship
Greeters-Coordinators:
8:45 Gloria Manning 11:00 Janice Calfee
9:00 Jeff and Jennifer Adams 11:11 Bill/Donna Duffy
Information Booth:
8:45 Lynn Gammell 11:00 Kathryn Perkins
9:00 & 11:11 Randy Davis
Golf Cart Ministry: TBD
ConneXion Cafe: Kristen & Spencer Letchworth
 
 
Evangelism

Jennifer Adams, Chair

Eric Gillette TBD
 
 
 
2) FORMATION MINISTRIES
 

Adult Ministries

Team Leader: Lynne Garrison
Prime Time Ministry Coordinator: TBD
     XYZ Ministry: Mindy Howard & Sandy Cargile
Small Group Ministries: TBD
Women’s Ministries: Kirstin Tart & Nicole Franklin
Prayer: Mike Arny & Becky Bagley
 
 

Environmental Stewardship

Deb Culbertson, Co-Chair           Sherry Gregory, Co-Chair
Caitlyn Seyfried                          Bobby Culbertson
Nan Rogers                                  Ted Whitley
 
 

Youth Ministries

Youth Parent Council Chair:   Lisa Hackett
 
 

Children’s Ministries

Chair:  Julie Howard
Education Leaders:
     Living Water Team Coordinator:  Sue Raedeke
     TGIW:   Ebea Hobgood
     VBS:    Karen Medlin & Katie Greenberg
Fellowship Groups:
     Wild 1’s:   TBD
Safe Sanctuary Coordinator:   Katie Schwartz
Family Life Team:   Victoria Respess
 
 

Worship

Chris Garcia, Chair
Bill Cox, Ushers           Catherine Rouse, Altar Guild      Irene Gerow
Alan Gill                       Lynne Garrison                           Gloria Manning
Pastors
Director of Music, Sanctuary Services – James & Nicole Franklin
Worship Leader, ConneXion Services – Tim Messina
 
Altar Guild
Tommy Shaw, Co-Chair           Catherine Rouse, Co-Chair
Nancy Medlin                          Becky Brittle
Judy Murad                             Betty Fuqua                          Jan Lamson
Edith Potts                              Neel Carson                          Carolyn Daughtrey
Rick Hall                                 John McKnight                     Troy/Kathryn Perkins

Elaine Price, Paraments         Greg House

Usher Coordinators
8:45 am:  Bill Sturgis
9:00 am:  Donnie Lee
11:00 am:  Bill Cox
11:11 am:  Tim & Michele Wallen
 
Communion Stewards
8:45 – John McKnight              11:00 – Gene/Betty Foster
9:00/11:11 – Phyllis and Greg House
 
Purchaser of Communion Elements:   Rosie Pasour
 
 
 
3) INCORPORATION MINISTRIES
 

Membership Care

DeAnne Smith, Chair

Sonshine Group:  Janice Calfee, Chair 
Transportation & Errand Ministry:  Lanie Shive, Chair
Barnabas Society:  Gloria Manning
Condolence Committee:  Lanie Shive, Chair
Visitation Ministry:  Kim Jessup, Chair
 
 

One Church Team

Michelle & Charlie Hairston, Chair

 
 
 
4) EQUIPPING MINISTRIES
 
Administrative Board
Chairperson:                                              Darrell Harrison (19)
Vice Chairperson:                                       Henry Pasour (19)
Secretary:                                                    Jan Lamson (19)
Lay Leader:                                                 Donnie Bunn (19)
Lay Members to Annual Conference:       Sarah Midgett
                                                                    Laura Little
                                                                    Lois Barrett
Financial Administrator:                          Marianne Leventry
Treasurer:                                                   Tom Pauling
Finance Chair:                                           Jimmy Creech
Trustee Chair:                                            Christian Porter
Staff-Parish Chair:                                    Emily Heritage
Lead Pastor:                                               Ben Alexander
Associate Pastor:                                       Mark Woods
Pastor of Adult Discipleship:                    Joyce Day

Director of Administration:                      Alan Gill

At-Large
2018-2019                    2019-2020                  2020-2021
Sarah Jane Taylor       Rhonda Asher            JoAnne James
Amanda Tilley             Heather Larsen         Thomas Rouse
Mike Webb                   Anna Hackett            John Gill
 
 

Board of Trustees

2018-2019                     2019-2020                  2020-2021
Lisa Harner                 Christian Porter         Craig Midgett
Jeff Jefferson               Troy Perkins               Chris Austin

Judy Murad                 Mary Shearin             Lara Surles

 
 

Staff-Parish Relations Committee

2018-2019                     2019-2020                   2020-2021
Tim Corley                   Artie Rogers                Anne Fisher
Emily Heritage            Will Larsen                 Lanie Shive
Lois Barrett, Lay Delegate Annual Conference
Donnie Bunn, Lay Leader
 
 

Lay Leadership

2018-2019                     2019-2020                    2020-2021
Ed Mann                      Judy Murad                 Tammy Stephenson
Kathryn Perkins          Scott Respess               Skip Bangley
Donnie Bunn                Greg House                  Jeff Greenberg
 
 

Finance Committee

2018-2019                     2019-2020                    2020-2021
Jimmy Creech              Wally Heritage             Amanda Tilley
Mary Ruth Sikes           Tony Franklin             Cathy Laney

Bill Sturgis                   Martha Crisp               Todd Mitchum

Treasurer:                                                    Tom Pauling
Assistant Treasurer:                                    Teresa Little
Lay Leader:                                                  Donnie Bunn
Administrative Board Chair:                       Darrell Harrison
Lay Member to Annual Conference:            Laura Little
Stewardship Chairperson:                           Greg MacDaid
Board of Trustees Chairperson:                   Christian Porter

Permanent Endowment Representative:    TBD

 
 

Stewardship

Greg MacDaid, Chair
Jeff & Debra Jefferson        Darrell Harrison                Brad Sikes

Mark & Theresa Sprague

 
 

Permanent Endowment Committee

2018-2019                     2019-2020                     2020-2021
Lynn Whiteford            Jan Murphy                  Lisa Benton

Russell Eaves, Chair    Susan Barrett               Jon Tart

Treasurer (ex-officio):          Tom Pauling
Financial Administrator:    Marianne Leventry
Worship Representative:     TBD
Missions Representative:    TBD

Trustees Representative:     TBD

 

Memorial Gifts Committee

Judy Murad, Chair      Betty Fuqua                   Laura Little
Carolyn Daughtrey     Jeff Jefferson                  Lynn Whiteford

Ben Alexander , Lead Pastor